Przedmiotowy system oceniania - historia Przedmiotowy system oceniania - WOS

Mirosława Krupiarz

Przedmiotowy system oceniania - historia

Przedmiotowy system oceniania z historii

Przedmiotowy system oceniania z historii jest zgodny ze Statutem Szkoły Podstawowej
w Kopienicy.

3. Każdy uczeń powinien w ciągu semestru otrzymać minimum 6 ocen.
  8. Jeżeli nieobecność na zapowiedzianej pracy klasowej, teście jest nieusprawiedliwiona lub uczeń był nieobecny tylko w dniu pisania, nauczyciel może poprosić ucznia o jej napisanie na dowolnej lekcji. Jeżeli uczeń odmówi otrzymuje ocenę niedostateczną.
  9. W ciągu jednego semestru przeprowadza się co najmniej dwie prace klasowe, testy kontrolne zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem.
  1. Nauczyciel ma obowiązek poinformowania uczniów o ocenach z pracy klasowej, testu do dwóch tygodni od daty jej pisania.
  2. Prace klasowe, testy analizowane są na lekcji w dniu ich zwrotu.
  3.  Jeżeli uczeń otrzymał ze sprawdzianu ocenę niedostateczną musi ją poprawić w ciągu dwóch tygodni. Taką możliwość ma tylko jeden raz.
  4. Nauczyciel ma prawo do przeprowadzenia kartkówki bez uprzedzenia o niej uczniów.
  1. Kartkówka może obejmować co najwyżej materiał z 3 ostatnich tematów i nie  może trwać dłużej niż 15 minut.
  2. Uczeń, który nie był obecny na kartkówce, może ją napisać tylko na własną  prośbę, gdyż forma ta jest nieobowiązkowa.
  3. Ocena z odpowiedzi jest jawna i opatrzona komentarzem, co uczeń zrobił dobrze a co należy jeszcze doskonalić.
  4. Przynajmniej raz w ciągu semestru ocenie podlega zadanie domowe. (Sprawdzenie może być przeprowadzone również w formie kartkówki.)
  5. Jeżeli uczeń zgłasza brak zadania domowego przed lekcją otrzymuje- „bz”. W ciągu semestru może otrzymać 2 takie „bz” bez ponoszenia konsekwencji. Każdy następny jest równoznaczny z otrzymaniem uwagi o nieodrabianiu zadań domowych, wpisaniu do dziennika „bz” oraz informacją dla rodziców, że następnym razem uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.
  1. Jeżeli uczeń nie zgłosił braku zadania a zostanie zauważony jego brak, otrzymuje ocenę niedostateczną.
  1. Zeszyt przedmiotowy ucznia jest dokumentacją podlegającą ocenie, ale nie ma wpływu na ocenę z przedmiotu.
  1. Nieprzygotowanie do lekcji uczeń ma obowiązek zgłosić przed rozpoczęciem zajęć.  Jeżeli nauczyciel uzna powód jego nieprzygotowania, zwalnia go to z odpowiedzi, kartkówki, jednak nie z aktywności na lekcji.
  2. Zadania z zeszytu ćwiczeń są ocenione,  jeżeli stanowią samodzielną pracę ucznia.
  3. Za wykonanie prac nadobowiązkowych uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą lub celującą.
  4. Jeżeli uczeń otrzymał na I semestr ocenę niedostateczną z przedmiotu to ma obowiązek poprawy w terminie i formie ustalonej z nauczycielem . Nauczyciel udostępnia uczniowi obowiązującą tematykę.
  5. Ocena klasyfikacyjna z przedmiotu nie jest średnią arytmetyczną ocen.

1) sprawdziany, wyniki konkursów

2) kartkówki, odpowiedzi, prace nadobowiązkowe

3) praca w grupach, ćwiczenia samodzielne

4) zadanie domowe

5) aktywność

1. Prace klasowe, testy uczniowie piszą odgradzając się przegródkami.
  2. Punkty za pracę klasową, kartkówkę przekłada się na oceny według skali ustalonej na konferencji i wpisanej do  Statutu szkoły.
  3. Jeżeli uczeń uzyskał z pracy klasowej ocenę co najmniej dobrą i prawidłowo rozwiązał problem na ocenę celującą, ogólna ocena ulega podwyższeniu o jeden stopień.

1. Praca w grupach- ocena pracy w grupie dokonywana jest na podstawie obserwacji. Ocenie podlega zaangażowanie i sposób pracy w grupie.
  1. Aktywność na lekcji - za częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie prawidłowych odpowiedzi uczeń może otrzymać ocenę bardzo dobrą lub „+” za aktywność, za pięć  takich plusów otrzymuje 5, zaś za częste udzielanie nieprawidłowych odpowiedzi „-‘’, pięć takich minusów daje 1.
  1. Aktywność historyczna ( poza lekcjami historii ) – udział i bardzodobre wyniki w konkursach i olimpiadach  historycznych np. wyniki na poziomie wyższym niż przeciętne, zajęcie do 20 miejsca w Olimpiadzie Ogólnopolskiej  - ocena podniesiona o jeden stopień. Za sam udział w konkursie uczeń nie otrzymuje oceny. Udział w przedstawieniu lub akademii historycznej – ocena za aktywność.

3. Uczeń ma możliwość pokazania pracy pisemnej rodzicom.
  6. Nauczyciel wpisuje oceny do e-dziennika.

1. Nauczyciel wpisuje oceny do dziennika i e-dziennika.
  2. Nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach, niepowodzeniach i zachowaniu ucznia na lekcji.