KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO
W KL. IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
1. OCENA CELUJĄCA – uczeń spełnia wymagania na ocenę bardzo dobrą, a ponadto zna utwory spoza kanonu obowiązkowego, wyróżnia się aktywnym udziałem w czasie lekcji, jest twórczy, proponuje własne, niekonwencjonalne rozwiązania, odnosi sukcesy w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, wojewódzkich itp.
2. OCENA BARDZO DOBRA – uczeń sprawnie posługuje się różnymi odmianami polszczyzny, w zależności od sytuacji komunikacyjnej, ma bogaty zasób słów, w wypowiedziach ustnych i pisemnych stosuje różnorakie formy gatunkowe (np. charakterystykę, list, opowiadanie z dialogiem, streszczenie, sprawozdanie), bierze aktywny udział w dyskusjach, bardzo dobrze zna przewidziane programem utwory literackie, potrafi je zinterpretować: formułuje samodzielnie sądy wartościujące, korzysta z literatury fachowej, systematycznie poszerza swoją wiedzę, posługuje się poprawną ortografią i interpunkcją.
3. OCENA DOBRA – uczeń dobrze zna przewidziane programem utwory literackie, formułuje trafnie argumenty i wnioski, dobiera właściwie słowa interpretujące utwory, posługuje się poprawną polszczyzną oraz ortografią i interpunkcją, stara się aktywnie uczestniczyć w dyskusjach prowadzonych podczas lekcji, korzysta z literatury fachowej.
4. OCENA DOSTATECZNA – uczeń zna utwory literackie, prezentuje odtwórcze sądy, argumenty i wnioski, rozpoznaje podstawowe wartości, posługuje się poprawną polszczyzną, stosuje mało zróżnicowaną składnię, systematycznie pracuje nad uzupełnieniem braków w umiejętnościach i wiadomościach.
5. OCENA DOPUSZCZAJĄCA – uczeń zna teksty literackie w stopniu umożliwiającym ich poprawna interpretację, prezentuje odtwórcze, stereotypowe sądy i opinie, rozpoznaje podstawowe wartości uniwersalne, ma ubogi zasób słów, ale pracuje nad uzupełnieniem braków w wiadomościach i umiejętnościach.
6. OCENA NIEDOSTATECZNA – uczeń nie spełnia wymagań na ocenę dopuszczającą.
KONTRAKT
ZAWARTY POMIĘDZY NAUCZYCIELEM
JĘZYKA POLSKIEGO A UCZNIAMI
1. Uczeń zna kryteria oceniania z języka polskiego i wymagania na poszczególne oceny.
2. Na początku roku szkolnego zapoznaje się z zestawem lektur obowiązkowych i ma obowiązek czytać je w wyznaczonym terminie.
3. Uczeń jest oceniany systematycznie, sprawiedliwie i w różnorodny sposób (prace pisemne, wypowiedzi ustne, prace klasowe – literackie i gramatyczne, kartkówki, krótkie sprawdziany, zadania domowe, aktywność na lekcjach, recytacja).
4. Uczeń ma obowiązek przygotowywać się do lekcji i aktywnie w nich uczestniczyć.
5. Uczeń dwa razy w semestrze może być nieprzygotowany do zajęć (fakt ten zgłasza przed lekcją). Wyjątek stanowią zapowiedziane sprawdziany i lekcje powtórzeniowe. Za trzecim razem, gdy uczeń jest nieprzygotowany, otrzymuje ocenę niedostateczną.
6. Uczeń ma prawo do nieprzygotowania się po dłuższej (co najmniej 1 tydzień) nieobecności lub w wyjątkowych okolicznościach, które wyjaśni nauczycielowi.
7. Uczeń, który był nieobecny, ma obowiązek uzupełnić zaległości w ciągu 1 tygodnia.
8. Uczeń ma obowiązek starannie prowadzić zeszyt przedmiotowy (wg ustalonych kryteriów) oraz mieć go na lekcji.
9. Uczeń ma prawo do dodatkowych ocen za wykonane prace nadobowiązkowe (np. gazetki tematyczne, zadania dodatkowe „dla chętnych”, przygotowanie się i udział w uroczystościach szkolnych oraz konkursach związanych z przedmiotem).
10. Uczeń jest poinformowany o sprawdzianie i pracy klasowej na tydzień przed wyznaczonym terminem.
11. Usprawiedliwiona (dłuższa) nieobecność w szkole powoduje, że uczeń może pisać pracę w innym terminie - najpóźniej tydzień od powrotu do szkoły.
12. Nieusprawiedliwiona lub celowa nieobecność powoduje, że uczeń pisze zaległy sprawdzian podczas kolejnej lekcji, na której będzie obecny.
13. Uczeń ma prawo poprawić ocenę niedostateczną ze sprawdzianu tylko raz a otrzymana ocena wpisywana jest do dziennika.
14. Uczeń zostawia prace w teczce, w szkole. Są one do wglądu dla rodziców uczniów na terenie szkoły.
15. Krótkie sprawdziany mogą obejmować materiał z trzech ostatnich lekcji i umiejętności konieczne.
16. Krótkie sprawdziany nie podlegają poprawie.
17. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych i skorzystać z pomocy nauczyciela
18. Ocena semestralna jest wystawiana na podstawie całego semestru, nie ma możliwości jej poprawiania przed klasyfikacją.
19. Pod każdym zadaniem domowym podpisuje się rodzic.
20. Nauczyciel ocenia aktywność uczniów na lekcjach, stawiając „+”.