Krystyna Sieprawska

Przedmiotowy system oceniania z przyrody

Przedmiotowy system oceniania z przyrody jest zgodny ze Statutem Szkoły Podstawowej w Kopienicy.

3. Każdy uczeń powinien w ciągu semestru otrzymać minimum 10 ocen.
  8. Jeżeli nieobecność na zapowiedzianej pracy klasowej, teście jest nieusprawiedliwiona lub uczeń był nieobecny tylko w dniu pisania ,nauczyciel może poprosić ucznia o jej napisanie na dowolnej lekcji. Jeżeli uczeń odmówi otrzymuje ocenę niedostateczną.
  9. Nauczyciel ma obowiązek poinformowania uczniów o ocenach z pracy klasowej, testu do dwóch tygodni od daty jego pisania.
  10. Prace klasowe, testy analizowane są na lekcji w dniu ich zwrotu.
  11.  Jeżeli uczeń otrzymał ze sprawdzianu ocenę niedostateczną musi ją poprawić w ciągu dwóch tygodni w terminie i formie uzgodnionej z nauczycielem. Taką możliwość ma tylko jeden raz. Możliwość poprawy oceny ma również uczeń, który otrzymał ocenę dopuszczającą.
  12. Nauczyciel ma prawo do przeprowadzenia kartkówki bez uprzedzenia o niej uczniów.
  13. Kartkówka może obejmować co najwyżej materiał z 3 ostatnich tematów i nie  trwa dłużej niż 15 minut.
  14. Uczeń, który nie był obecny na kartkówce może ją napisać tylko na własną  prośbę, gdyż forma ta jest nieobowiązkowa.
  15. Ocena z odpowiedzi jest jawna i opatrzona komentarzem co uczeń zrobił dobrze a co należy jeszcze doskonalić.
  16. Jeżeli uczeń zgłasza brak zadania domowego przed lekcją otrzymuje

( -). W ciągu semestru może otrzymać 3 takie ( -) bez ponoszenia konsekwencji. Każdy następny jest równoznaczny z otrzymaniem uwagi o nie odrabianiu zadań domowych, wpisaniu do dziennika „bz” oraz informacją dla rodziców, że następnym razem uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.

1. Jeżeli uczeń nie zgłosił braku zadania a zostanie zauważony jego brak, otrzymuje ocenę niedostateczną.
  2. Zeszyt przedmiotowy ucznia jest dokumentacją podlegającą ocenie.
  1. Nieprzygotowanie do lekcji uczeń ma obowiązek zgłosić przed rozpoczęciem zajęć. Jeżeli nauczyciel uzna powód jego nieprzygotowania zwalnia go to z odpowiedzi, kartkówki, jednak nie z aktywności na lekcji.
  2. Zadania z zeszytu ćwiczeń (karty pracy) mogą być ocenione jeżeli są wykonywane na lekcji i stanowią samodzielną pracę ucznia.
  3. Jeżeli uczeń otrzymał na I semestr ocenę niedostateczną z przedmiotu to ma obowiązek poprawy w terminie i formie ustalonej z nauczycielem . Nauczyciel udostępnia uczniowi obowiązującą tematykę.

a.sprawdziany, wyniki konkursów

b. kartkówki, odpowiedzi, prace nadobowiązkowe

c.  praca w grupach, ćwiczenia samodzielne,

d.  prace długoterminowe ( np. albumy, zielniki, prezentacje)

e.  zadanie domowe,

1. Prace klasowe, testy uczniowie piszą w dwóch grupach, na tą samą ilość punktów, i o takim samym stopniu trudności.
  2. Punkty za pracę klasową, kartkówkę przekłada się na oceny według skali ustalonej  jak w Statucie szkoły.

1. Praca w grupach- ocena pracy w grupie dokonywana jest na podstawie obserwacji. Ocenie podlega zaangażowanie i sposób pracy w grupie.
  2. Aktywność na lekcji- za częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie prawidłowych odpowiedzi uczeń może otrzymać ocenę bardzo dobrą.
  3. Aktywność pozalekcyjna:

- udział i bardzo dobre wyniki w konkursach przyrodniczych i ekologicznych  o zasięgu  gminnym, wojewódzkim i  ogólnopolskim np. Olimpus.;

-  udział w akcjach ekologicznych i  akcjach wspierających niesienie pomocy   zwierzętom.

Za sam udział w konkursie czy akcji  uczeń nie otrzymuje oceny.

1. Prace długoterminowe – albumy, zielniki, gazetki, doświadczenia, prezentacje.
  2. Dodatkowe pomoce potrzebne do lekcji.
  3. Obserwacja pracy  uczniów podczas zajęć terenowych i warsztatowych.

5. Nauczyciel na bieżąco wpisuje do dziennika elektronicznego.

Podczas zebrań i indywidualnych konsultacji  nauczyciel przekazuje rodzicom (prawnym opiekunom):

1. Nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach, niepowodzeniach i zachowaniu ucznia na lekcji.