Krystyna Sieprawska

Przedmiotowy system oceniania z religii

Przedmiotowy system oceniania z religii jest zgodny ze Statutem Szkoły Podstawowej w Kopienicy.

3. Każdy uczeń powinien w ciągu semestru otrzymać mniej więcej 5 ocen.
  6. Jeżeli uczeń opuścił pracę klasową  to powinien ją napisać w terminie i formie  uzgodnionej  z nauczycielem.
  8. Nauczyciel ma obowiązek poinformowania uczniów o ocenach z pracy klasowej, testu do dwóch tygodni od daty jego napisania.
  9. Prace klasowe, testy analizowane są na lekcji w dniu ich zwrotu.
  10. Nauczyciel ma prawo do przeprowadzenia kartkówki bez uprzedzenia o niej uczniów.
  11. Kartkówka może obejmować co najwyżej materiał z 3 ostatnich tematów i nie  trwa dłużej niż 15 minut.
  12. Uczeń, który nie był obecny na kartkówce może ją napisać tylko na własną  prośbę, gdyż forma ta jest nieobowiązkowa.
  13. Ocena z odpowiedzi jest jawna i opatrzona komentarzem co uczeń zrobił dobrze a co należy jeszcze doskonalić.
  14. Przynajmniej raz w ciągu semestru ocenie podlega zadanie domowe. (Sprawdzenie może być przeprowadzone również w formie kartkówki.)
  15. Jeżeli uczeń zgłasza brak zadania domowego przed lekcją otrzymuje ( -). W ciągu semestru może otrzymać 3 takie ( -) bez ponoszenia konsekwencji. Każdy następny jest równoznaczny z otrzymaniem uwagi o nie odrabianiu zadań domowych, wpisaniu do dziennika „bz” oraz informacją dla rodziców, że następnym razem uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.
  16. Jeżeli uczeń nie zgłosił braku zadania a zostanie zauważony jego brak, otrzymuje ocenę niedostateczną.
  17. Zeszyt przedmiotowy ucznia jest dokumentacją podlegającą ocenie.
  18. Nieprzygotowanie do lekcji uczeń ma obowiązek zgłosić przed rozpoczęciem zajęć. Jeżeli nauczyciel uzna powód jego nieprzygotowania zwalnia go to z odpowiedzi, kartkówki, jednak nie z aktywności na lekcji.
  19. Ocena semestralna jest średnią ważoną ocen cząstkowych

a. sprawdziany, wyniki konkursów

b. kartkówki, odpowiedzi, prace nadobowiązkowe

c. praca w grupach, ćwiczenia samodzielne

d. zadanie domowe

1. Prace klasowe, testy uczniowie piszą w dwóch grupach, na tą samą ilość punktów i o takim samym stopniu trudności.
  2. Punkty za pracę klasową, kartkówkę przekłada się na oceny według skali ustalonej jak w Statucie szkoły.
  3. Ocena semestralna, roczna i końcowa uwzględnia oceny cząstkowe wystawione w ciągu semestru a także za udział w komkursach przedmiotowych, olimpiadach, zawodach sportowych oraz prace nad projektami edukacyjnymi i ich prezentację.

1. Praca w grupach- ocena pracy w grupie dokonywana jest na podstawie obserwacji. Ocenie podlega zaangażowanie i sposób pracy w grupie.
  2. Aktywność na lekcji - za częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie prawidłowych odpowiedzi uczeń może otrzymać ocenę bardzo dobrą.
  3. Inna aktywność z przedmiotu  ( poza lekcjami religii) – udział i bardzo dobre wyniki w konkursach  np. biblijnym (ocena podniesiona o jeden stopień). Za sam udział w konkursie uczeń nie otrzymuje oceny.

Roczna ocena  z religii jest wliczana do średniej ocen.

5. Nauczyciel  na bieżąco wpisuje oceny do dziennika elektronicznego.

Podczas zebrań i  indywidualnych konsultacji nauczyciel przekazuje rodzicom (prawnym opiekunom):

1. Nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach, niepowodzeniach i zachowaniu ucznia na lekcji.