Karol Kudlek

Przedmiotowy system oceniania z religii

Przedmiotowy system oceniania z religii jest zgodny ze Statutem Szkoły Podstawowej w Kopienicy.

3. Każdy uczeń powinien w ciągu semestru otrzymać mniej więcej 5 ocen.
  8. Jeżeli nieobecność na zapowiedzianej pracy klasowej, teście jest nieusprawiedliwiona lub uczeń był nieobecny tylko w dniu pisania ,nauczyciel może poprosić ucznia o jej napisanie na dowolnej lekcji. Jeżeli uczeń odmówi otrzymuje ocenę niedostateczną.
  9. W ciągu jednego semestru można przeprowadzić test sprawdzający wiedzę zapowiedziany z tygodniowym wyprzedzeniem.
  10. Nauczyciel ma obowiązek poinformowania uczniów o ocenach z pracy klasowej, testu do dwóch tygodni od daty jego pisania.
  11. Prace klasowe, testy analizowane są na lekcji w dniu ich zwrotu.
  12.  Jeżeli uczeń otrzymał ze sprawdzianu ocenę niedostateczną musi ją poprawić w ciągu dwóch tygodni. Taką możliwość ma tylko jeden raz. Możliwość poprawy oceny ma również uczeń, który otrzymał ocenę dopuszczającą.
  13. Nauczyciel ma prawo do przeprowadzenia kartkówki bez uprzedzenia o niej

uczniów.

1. Kartkówka może obejmować co najwyżej materiał z 3 ostatnich tematów i nie  trwa dłużej niż 15 minut.
  2. Uczeń, który nie był obecny na kartkówce może ją napisać tylko na własną  prośbę, gdyż forma ta jest nieobowiązkowa.
  3. Ocena z odpowiedzi jest jawna i opatrzona komentarzem co uczeń zrobił dobrze a co należy jeszcze doskonalić.
  4. Przynajmniej raz w ciągu semestru ocenie podlega zadanie domowe. (Sprawdzenie może być przeprowadzone również w formie kartkówki.)
  5. Jeżeli uczeń zgłasza brak zadania domowego przed lekcją otrzymuje

( -). W ciągu semestru może otrzymać 3 takie ( -) bez ponoszenia konsekwencji. Każdy następny jest równoznaczny z otrzymaniem uwagi o nie odrabianiu zadań domowych, wpisaniu do dziennika „bz” oraz informacją dla rodziców, że następnym razem uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.

1. Jeżeli uczeń nie zgłosił braku zadania a zostanie zauważony jego brak,

otrzymuje ocenę niedostateczną.

1. Zeszyt przedmiotowy ucznia jest dokumentacją podlegającą ocenie ale nie

ma wpływu na ocenę z przedmiotu.

1. Nieprzygotowanie do lekcji uczeń ma obowiązek zgłosić przed rozpoczęciem zajęć. Jeżeli nauczyciel uzna powód jego nieprzygotowania zwalnia go to z odpowiedzi, kartkówki, jednak nie z aktywności na lekcji.
  2. Za wykonanie prac nadobowiązkowych uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą.
  3. Jeżeli uczeń otrzymał na I semestr ocenę niedostateczną z przedmiotu to ma obowiązek poprawy w terminie i formie ustalonej z nauczycielem . Nauczyciel udostępnia uczniowi obowiązującą tematykę.
  4. Ocena klasyfikacyjna z przedmiotu nie jest średnią arytmetyczną ocen.

1) sprawdziany, wyniki konkursów

2)kartkówki, odpowiedzi, prace nadobowiązkowe

3) praca w grupach, ćwiczenia samodzielne

4) zadanie domowe

1. Prace klasowe, testy uczniowie piszą w dwóch grupach, na tą samą ilość

punktów, i o takim samym stopniu trudności.

1. Punkty za pracę klasową, kartkówkę przekłada się na oceny według skali ustalonej jak w Statucie szkoły.
  2. Jeżeli uczeń uzyskał z pracy klasowej ocenę co najmniej dobrą i prawidłowo

rozwiązał problem na ocenę celującą ogólna ocena ulega podwyższeniu o jeden stopień.

1. Praca w grupach- ocena pracy w grupie dokonywana jest na podstawie

obserwacji. Ocenie podlega zaangażowanie i sposób pracy w grupie.

1. Aktywność na lekcji- za częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie

prawidłowych odpowiedzi uczeń może otrzymać ocenę bardzo dobrą.

1. Inna aktywność z przedmiotu  ( poza lekcjami religii) – udział i bardzo

dobre wyniki w konkursach  np. biblijnym (ocena podniesiona o jeden stopień). Za sam udział w konkursie uczeń nie otrzymuje oceny.

Roczna ocena  z religii jest wliczana do średniej oceń,  nie ma jednak wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.

3. Uczeń ma możliwość pokazania pracy pisemnej rodzicom.
  6. Nauczyciel oceny wpisuje do dzienniczka lub zeszytu przedmiotowego.

4. Rodzice są zobowiązani do podpisywania ocen w dzienniczku,.( dotyczy to również zeszytu przedmiotowego jeżeli uczeń nie ma dzienniczka w momencie oceniania.)

1. Nauczyciel wpisuje oceny do dziennika i dzienniczka ucznia.
  2. Nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach, niepowodzeniach i zachowaniu ucznia na lekcji.