Nawigacja

Joanna Knitel

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej niemieckiej i języka niemieckiego.

 

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej – niemiecki i języka niemieckiego, jest zgodny ze Statutem Szkoły Podstawowej w Kopienicy.

 

I. Kontrakt z uczniami:

 

  1. Każdy uczeń jest oceniany sprawiedliwie.
  2. Ocenie podlegają różne formy aktywności ucznia.
  3. Każdy uczeń powinien w ciągu semestru otrzymać minimum 6 ocen.
  4. Uczeń ma możliwość poprawy ocen na następnej lekcji lub w innym terminie uzgodnionym z nauczycielem. Ocena z zeszytu, odpowiedzi ustnej i zadania domowego nie podlega poprawie. Uczeń może być zobowiązany do przepisania zeszytu, jeżeli nauczyciel stwierdzi, że jest on prowadzony w sposób wyjątkowo niestaranny lub zeszyt posiada istotne braki notatek.
  5. Prace pisemne są obowiązkowe.
  6. Jeżeli uczeń nie pisał pracy pisemnej z przyczyn usprawiedliwionych, powinien ją napisać w ciągu tygodnia od dnia powrotu do szkoły. Jeśli nieobecność wynosiła co najmniej 2 tygodnie, uczeń ma obowiązek poprawienia pracy w ciągu dwóch tygodni od dnia powrotu do szkoły.
  7. Jeżeli uczeń wraca do szkoły po dłuższej nieobecności (co najmniej 2 tygodnie) w dniu, kiedy odbywa się sprawdzian, może go napisać lub ustalić inny termin z nauczycielem.
  8. Jeżeli nieobecność na zapowiedzianej pracy pisemnej jest nieusprawiedliwiona uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
  9. W ciągu jednego semestru przeprowadza się co najmniej jedną pracę klasową. Prace zapowiedziane są z tygodniowym wyprzedzeniem. Sprawdziany mogą zawierać dodatkowe pytania/ zadania na ocenę celującą. Mogą być także dostosowane do wymagań.
  10. Nauczyciel ma obowiązek poinformowania uczniów o ocenach z pracy klasowej, testu do dwóch tygodni od daty jego napisania.
  11. Prace klasowe analizowane są na lekcji w dniu otrzymania poprawionych testów lub innym dniu ustalonym przez nauczyciela.
  12.  Jeżeli uczeń otrzymał ze sprawdzianu ocenę niedostateczną jest zobowiązany do jej poprawienia w ciągu tygodnia od otrzymania oceny. Taką możliwość ma tylko raz. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w umówionym terminie uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną. Możliwość poprawy oceny mają również uczniowie, którzy otrzymali ocenę dopuszczającą i dostateczną.
  13. Nauczyciel ma prawo do przeprowadzenia kartkówki bez uprzedzenia. Kartkówka może obejmować materiał z 3 ostatnich tematów i trwać od 5 do 15 minut. Znajomość słownictwa oraz podstawowych struktur reagowania językowego poznana wcześniej nie są ograniczone ilością trzech ostatnich tematów lekcyjnych.
  14. Poprawa ocen ze sprawdzianów lub innych większych praca pisemnych nie odbywa się na lekcji. Może odbyć się na zajęciach dodatkowych lub na zajęciach innej klasy lub grupy, jeśli ich nie utrudnia. Na obowiązkowych zajęciach istnieje możliwość poprawy kartkówki.
  15. Sprawdzone i ocenione prace kontrolne nauczyciel przechowuje do końca bieżącego roku szkolnego i pozostają one do wglądu uczniów i rodziców.
  16. Ocena z odpowiedzi jest jawna i uzasadniona przez nauczyciela.
  17. Przynajmniej dwa razy w ciągu semestru ocenie podlega zadanie domowe każdego ucznia.
  18. Uczeń ma prawo do zgłoszenia dwóch nieprzygotowań do zajęć w ciągu semestru bez podania przyczyny i bez żadnych konsekwencji.  Poprzez nieprzygotowanie rozumie się brak zadania domowego, brak gotowości do odpowiedzi lub brak pomocy dydaktycznych niezbędnych do pracy na przedmiocie. Każde następne nieprzygotowanie do lekcji jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej. Zgłoszenie następuje w klasie przed rozpoczęciem lekcji i jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało potwierdzone przez nauczyciela wpisem do dziennika. Do dziennika zostaje wpisany symbol np. lub bz. Nie ma to zastosowania do wcześniej ustalonych terminów sprawdzenia wiadomości - kartkówek, sprawdzianów, wierszy, projektów.

Jeżeli uczeń nie zgłosił braku zadania przed lekcją, a zostanie zauważony jego brak, otrzymuje on ocenę niedostateczną.

  1. Zeszyt przedmiotowy ucznia jest dokumentacją podlegającą ocenie.
  2. Za wykonanie prac nadobowiązkowych uczeń otrzymuje ocenę celującą, kiedy jest ona bezbłędna lub zawiera drobne, mało  istotne błędy.
  3. Jeżeli uczeń otrzymał na I semestr ocenę niedostateczną z przedmiotu to ma obowiązek ją poprawić w terminie i formie ustalonej z nauczycielem . Nauczyciel udostępnia uczniowi obowiązujący zakres materiału.
  4. Ocena klasyfikacyjna z przedmiotu nie jest średnią arytmetyczną, a średnią ważoną z ostateczną weryfikacją nauczyciela.
  5.  Na koniec semestru nie przewiduje się żadnych sprawdzianów poprawkowych i zaliczeniowych a ocena jest wynikiem pracy w całym semestrze. Uczniowie, których ocena waha się mogą być dodatkowo odpytani przez nauczyciela w ustalonym terminie. Może to również odbyć się w formie pisemnej.
  6. Ze względu na różny poziom uzdolnień językowych, przy wystawieniu oceny semestralnej i końcowo-rocznej nauczyciel bierze pod uwagę nie tylko wiedzę ale i możliwości intelektualne ucznia oraz wysiłek włożony w opanowanie przedmiotu.
  7. Ustalona przez nauczyciela na koniec roku szkolnego ocena niedostateczna może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego zgodnie z zasadami określonymi w WSO.

 

II. Poziomy wymagań

 

1.Wymagania edukacyjne stanowią załącznik do PSO, dla każdej klasy.

2.Waga poszczególnych form aktywności ucznia od najważniejszej:

1- sprawdziany, wyniki konkursów

2 -kartkówki, odpowiedzi, prace nadobowiązkowe

3 - praca w grupach, ćwiczenia samodzielne

4 - aktywność na zajęciach

4 - zadanie domowe

 

 

III. Narzędzia pomiaru

 

  1. Punkty za pracę klasową, kartkówkę przekłada się na oceny według skali ustalonej w Statucie szkoły. Za pracę bezbłędną - 100% - uczeń otrzymuje ocenę celującą (6).

 

IV. Ocenianie innych form aktywności ucznia.

 

  1. Praca w grupach i parach - ocena pracy w grupie i parze dokonywana jest na podstawie

obserwacji. Ocenie podlega stopień zaangażowania i sposób pracy w grupie i parze, więc oceny poszczególnych członków grupy mogą się od siebie różnić.

  1. Aktywność na lekcji - za częstotliwość zgłaszania się na lekcji i poprawność odpowiedzi, za uwagę na lekcji i śledzenie toku lekcji uczeń może otrzymać dowolną ocenę, również negatywną, np. jeśli nie śledzi toku lekcji i przeszkadza innym. Taka ocena może być również wystawiona za cały semestr. Ocena za aktywność nie podlega poprawie.
  2. Aktywność pozalekcyjna – za wysokie wyniki w konkursach i olimpiadach np. „Olimpus” itp. - ocena może być podniesiona o jeden stopień. Za sam udział w konkursie uczeń nie otrzymuje oceny.

 

V. Postanowienia końcowe.

 

Wszystkie sprawy nie ujęte w PSO rozstrzygane są zgodnie ze Statutem szkoły.

 

Informacja zwrotna:

 

Nauczyciel- uczeń:

  1. Nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do każdej wystawionej oceny.
  2. Uczeń ma możliwość otrzymywania dodatkowych wyjaśnień i uzasadnień do wystawionej oceny.
  3. Rodzice mają możliwość wglądu do pracy pisemnej swojego dziecka.
  4. Nauczyciel pomaga w samodzielnym planowaniu rozwoju.
  5. Nauczyciel motywuje do dalszej pracy.

Nauczyciel- rodzice:

Podczas zebrań, indywidualnych konsultacji, rozmów interwencyjnych nauczyciel przekazuje rodzicom (prawnym opiekunom):

  1. Informacje o aktualnym stanie rozwoju i postępów w nauce.
  2. Informacje o trudnościach i uzdolnieniach ucznia.
  3. Wskazówki do dalszej pracy z uczniem.

 

Nauczyciel- wychowawca:

  1. Nauczyciel wpisuje oceny do e-dziennika
  2. Nauczyciel wpisuje uwagi o aktualnych osiągnięciach, niepowodzeniach i zachowaniu ucznia na lekcji.